Jaki pies dla rodziny z dzieckiem, a jaki dla starszej osoby? Podpowiadamy!

fot. Shutterstock

Wybierając psa, trzeba wziąć pod uwagę także wiek jego przyszłego właściciela. W tym wypadku szczególnie trzeba mierzyć zamiary na siły!

Kiedy wybieramy psa dla rodziny z dziećmi, zazwyczaj największy nacisk kładziemy na to, by nie okazywał agresji wobec ludzi ani zwierząt. To słuszne podejście, jednak takie kryterium nie jest wystarczające.

Wiosenne suczki

Pies towarzyszący rodzinie z dziećmi bywa na co dzień poddawany próbom nie mniejszym niż zwierzak pracujący. Czworonóg rodzinny odbiera codziennie znacznie więcej sygnałów z otoczenia niż taki, który mieszka z osobą samotną. Zwierzęta o słabszej psychice mogą to źle znosić.

Chłopiec z psem
fot. Shutterstock

W większości przypadków lepiej sprawdzają się w roli psa rodzinnego suki. Sporo problemów mogą stwarzać psy pasterskie z uwagi na skłonność do zaganiania, a nawet podgryzania wszystkiego, co biega. Czworonogi ras obronnych, np. rottweiler czy owczarek niemiecki, nadają się do roli psa rodzinnego tylko pod warunkiem, że zostaną doskonale wyszkolone.

Jesienne maluszki

Osoby starsze zdecydowanie mogą mieć czworonoga. Nie polecamy im jednak psów ras pracujących, pasterskich, obronnych czy myśliwskich. Niektóre z proponowanych przez nas ras wymagają pieczołowitej pielęgnacji, jednak nie powinno to być przeszkodą – emeryt ma przecież zwykle sporo wolnego czasu.

Starsza pani trzyma na rękach uśmiechniętego psa
fot. Shutterstock

Dobrze, by pies starszej osoby odznaczał się nieprzeciętną inteligencją i zdolnością do komunikowania się z człowiekiem – rasy, które polecamy, mają te cechy.

W roli psów na jesień życia często sprawdzają się mieszańce, a także starsze czworonogi wzięte ze schroniska. Wybór takiego zwierzaka wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji o adopcji przyszły właściciel powinien poznać go najlepiej jak to możliwe.

Jaki powinien być pies do domu z dziećmi?

Idealny pies dla dzieci powinien być mały lub średni i mieć łagodny lub średni temperament. Dobrze, by był skłonny do zabawy, łatwy do szkolenia, a także odporny na ból i hałas.

Rasy polecane dla rodziny z dziećmi:

Rasy, których nie polecamy dla rodziny z dziećmi: shar peiakitaamerican staffordshire terrier, owczarek kaukaski, dalmatyńczyk.

Jaki powinien być pies dla starszej osoby?

Pies dla starszej osoby powinien być również mały lub średni, łagodny, o małym bądź średnim temperamencie. Nie może też mieć zbyt dużo siły ani zbyt wygórowanych potrzeb, jeśli chodzi o ruch.

Rasy polecane dla starszych osób:

Rasy, których nie polecamy starszym osobom: owczarek niemiecki, doberman, border collie, dog niemiecki.

Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments