04.08.2013
Domowe jedzenie nie takie zdrowe
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wielu właścicieli psów uważa, że przygotowują najlepsze jedzenie swoim pupilom. Zamiast kupować gotowe suche lub mokre karmy, wolą gotować posiłki, bo wtedy wiedzą, co naprawdę podają zwierzakom. Czy rzeczywiście takie jedzenie jest dla psów zdrowsze?
fot. Thinkstock
Naukowcy z University of California Davis przeanalizowali ponad 200 przepisów na domowe diety dla psów znalezione w 34 różnych źródłach. Doszli do wniosku, że większość receptur, nawet te opracowane przez lekarzy weterynarii, zawiera zbyt mało niezbędnych składników odżywczych.
Przepisy na domowe żywienie pochodziły z podręczników weterynaryjnych, stron internetowych i książek poświęconych opiece nad psem. W 95 proc. z nich brakowało jednego ważnego składnika odżywczego, a 83 proc. miało niedobory kilku składników.
Czy te niedobory mogą wpłynąć na zdrowie zwierząt? Zdaniem naukowców, jeśli pies nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D, cynku czy witaminy C (a te braki najczęściej występowały w dietach), grożą mu poważne problemy z odpornością, pracą wątroby i z układem mięśniowo-szkieletowym.
Najmniej błędów było w recepturach opracowanych przez lekarzy weterynarii, ale i im zdarzały się niedociągnięcia. Tylko cztery z 200 badanych diet zawierało odpowiednią ilość składników odżywczych dla dorosłego psa.
Jakie rozwiązanie bezpieczne dla psów proponują autorzy raportu? Przede wszystkim – nie karmić zwierzaka całe jego życie tym samym, a co jakiś czas zmieniać receptury, proporcje, składniki, co pozwoli nieco zmniejszyć ryzyko niedoborów w dłuższym okresie. Zawsze warto też skonsultować to, co podaje się pupilowi, z prowadzącym go lekarzem weterynarii, który zna psa najlepiej – a wiadomo, że każdy zwierzak jest inny i potrzebuje trochę czego innego na kolejnych etapach życia. AW
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.