16.05.2020
12 sposobów na poprawienie psu samopoczucia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Krótkie zabawy, krótkie spacery – a twój pies się nudzi… Siedzi smutny – zrób coś z tym. Niewiele trzeba, by poprawić psu samopoczucie!
fot. Shutterstock
Psy również – tak samo jak my – mogą doświadczać różnych emocji. Tak naprawdę masz duży wpływ na nastrój swojego psa. Jeśli nie poświęcasz mu wystarczająco uwagi i nie dostarczasz żadnych pozytywnych bodźców, to zwierzę będzie przygnębione. Dowiedz się, jak poprawić psu samopoczucie. Oto niezawodne sposoby!
1. Pobaw się z nim wesoło
Nic tak nie poprawi psu nastroju jak zabawa z tobą. Rzuć mu piłkę, przeciągaj się z nim sznurem, gońcie się wokół stołu!
2. Kup pyszny gryzak
Gryzienie go zajmie psa na dłużej i pomoże mu się odstresować. Poza tym zwierzak musi się przy nim porządnie napracować. Gryzak nie powinien być jednak zbyt mały, bo nie spełni tej roli, a pies może się zadławić. Dobre są np. suszone uszy, głowizna wołowa, poroże jelenia.
3. Zrób prostą zabawkę
Zabawek nie musisz kupować. Na końcach starego ręcznika zawiąż dwa supły – i macie sznur do przeciągania się. Wrzuć do plastikowej butelki trochę suchej karmy – to będzie kula smakula domowej roboty. Na kawał materiału naszyj kilka kieszonek i włóż do nich smakołyki – i już mata węchowa gotowa!
4. Kup odpowiednią karmę
Jeżeli jest osowiały, to może brakuje mu witamin? Albo potrzebuje karmy bardziej kalorycznej – lub mniej, jeśli jest gruby i trudno mu się ruszać. Czy zmienić karmę – i na jaką – najlepiej doradzi weterynarz.
5. Upiecz psie ciasteczka
Przepisy znajdziesz TUTAJ. Będziesz mieć gwarancję, że są zdrowe, naturalne, bez konserwantów. Własnoręcznie upieczonych ciasteczek możesz też używać jako nagród podczas uczenia pupila posłuszeństwa i różnych sztuczek.
6. Zabierz na spacer w nowe miejsce
Jak poprawić psu samopoczucie? Zabierz go na spacer w nowe miejsce! Psu się nudzi ciągle ten sam pobliski park. Zrób mu niespodziankę i zaprowadź go gdzie indziej. Dla psa atrakcją będą wszystkie miejsca, w których może swobodnie pobiegać i gdzie jest dużo zapachów. Zainteresuje go nie tylko inny park, ale też alejki na sąsiednim osiedlu, pobliże sklepu czy parking – bo tam pachnie innymi psami i mnóstwem ludzi.
7. Zaplanuj wakacje z pupilem
Twój pies zawsze zostawał latem w domu pod opieką innych osób? W tym roku zaplanuj wakacje w takim miejscu, by mógł pojechać z tobą! To wcale nie jest trudne – wiele ośrodków i hoteli przyjmuje zwierzaki, za darmo lub za opłatą.
8. Sprawdź, co mu dolega
Jeśli twój pies nie ma ochoty na zabawę ani spacer, koniecznie zabierz go do weterynarza, bo prawdopodobnie coś jest nie w porządku z jego zdrowiem.
9. Naucz fajnej sztuczki
Dla psa nauka nie jest katorgą, lecz fajnym spędzaniem czasu z ukochanym opiekunem. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie jest do niej zmuszany, lecz zachęcany nagrodami: przysmakami lub ulubioną zabawką. Jak nauczyć pupila posłuszeństwa i efektownych sztuczek? Pomysłów szukaj TUTAJ!
10. Zajrzyj do paszczy
Dość często przyczyną złego samopoczucia, zwłaszcza starszych psów, jest problem z zębami. Obejrzyj, czy nie ma na nich kamienia i czy dziąsła nie są zaczerwienione.
11. Pozwól być przy tobie
Pies jest zwierzęciem stadnym, dlatego odizolowany od opiekuna cierpi. Nie odsyłaj go ciągle na legowisko, nie zamykaj w innym pokoju. Pozwól mu spać pod biurkiem, gdy pracujesz czy się uczysz, wpuść go do sypialni. Zabieraj go z sobą wszędzie, gdzie możesz, np. do znajomych.
12. Znajdź kumpla
Skracanie smyczy na widok każdego psa to zły pomysł. Spytaj właściciela, czy twój pupil może się przywitać – i pozwól mu na to. A jeśli twój pies jest agresywny, poproś o pomoc behawiorystę.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined