12.01.2020
Dlaczego pies zagania dzieci? Sprawdzamy, czy da się go tego oduczyć!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twojemu czworonogowi zdarza się zaganiać lub podszczypywać biegające dzieci? Dowiedz się, skąd u psa biorą się takie zachowania!
fot. Shutterstock
Psiaki stanowią nieraz wspaniałe towarzystwo dla dzieci. Uczą odpowiedzialności, chętnie uczestniczą w zabawach i sprawiają, że ich mali opiekunowie są bardziej aktywni fizycznie. Jednak w niektórych czworonogach widok biegających dzieci wyzwala dziwne zachowania. Bieganie w kółko grupki bawiących się dzieciaków i podgryzanie ich w kostki bywa nie tylko irytujące – może także naprawdę przestraszyć maluchy. Skąd biorą się takie zachowania u łagodnego, domowego pupila? Dlaczego zazwyczaj spokojny pies zagania dzieci?
Psie instynkty
By zrozumieć, dlaczego pies zagania dzieci, trzeba przyjrzeć się bliżej naturze i historii domowych czworonogów. Niegdyś zwierzaki te towarzyszyły człowiekowi w polowaniach, w pracy przy gospodarstwie, na salonach lub pilnowały domów. By czworonogi mogły skutecznie wykonywać swoje zadania, w drodze selekcji zostały w nich wzmocnione pewne cechy i instynktowne zachowania – to właśnie w ten sposób powstały rasy psów. Niektóre z takich nawyków pozostały do dziś i często stwarzają nam nie lada problemy. Większość psów myśliwskich przy pierwszej okazji uda się na samodzielne polowanie w lesie, molosy niechętnie wpuszczą obcego do ogrodu, a psy służące niegdyś do zaganiania owiec będą się starać, by pilnowane przez nie stado się nie rozeszło… Nawet jeśli będą to biegające dzieci, a nie owce czy krowy!
Dlaczego pies zagania dzieci?
Zaganianie zwierząt leży w naturze bardzo wielu ras, między innymi border collie, owczarków australijskich, australian cattle dogów, kelpie, a nawet corgi. Niektóre z nich w swojej pracy wykorzystywały zabieganie drogi stadu zwierząt, inne szczypały je za kostki. Takie zdolności były niezwykle pożądane u owczarków, które pracowały na farmach. Jednak w dzisiejszych czasach nasze domowe czworonogi nie mają zazwyczaj kontaktu ze stadem zwierząt gospodarskich. Mimo to widok biegających dzieci, innych psów czy nawet grupy dorosłych osób może uruchomić u nich głęboko zakorzenione instynkty. Odruchowo więc zaczynają obserwować i zaganiać takie ruszające się obiekty. Nie mają przy tym złych zamiarów i nie są złośliwe – robią po prostu to, co podpowiada im natura i wiele lat selekcji!
Jak zapobiec zaganianiu dzieci przez psa?
Takie zachowania u owczarków wywołane są przez szybko poruszające się obiekty. Jednak nie da się kontrolować całego świata i zabronić wszystkim biegać! Mimo to warto zwracać dzieciom uwagę, by nie prowokowały czworonoga do takich zachowań, uciekając od niego w podobnych sytuacjach. To tylko wyzwoli jeszcze większą chęć pogoni.
Psa, który ma skłonność do zaganiania dzieci, należy przede wszystkim nauczyć podstawowych komend (takich jak „siad”, „zostań”, „zostaw”). Pozwolą nam one zapanować nad zwierzakiem. Konieczne będzie także przywołanie, dzięki któremu będziemy w stanie na spacerze odwołać psiaka od grupki bawiących się psów czy ganiających się na placu zabaw dzieci.
Owczarki to także psy, które potrzebują zajęcia i wyzwań umysłowych. Przekierowanie ich energii na psie sporty, treningi sztuczek lub zabawy węchowe pozwoli im zmęczyć się w zdrowy sposób i nawiązać lepszą relację z opiekunem. Osoby, które chciałyby jednak rozwijać naturalne instynkty owczarków w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, mogą także zapisać się z psem na trening pasienia. Tam czworonóg będzie miał okazję pracować zgodnie ze swoim dawnym przeznaczeniem!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined