31.07.2018
Karmy bezzbożowe zwiększają ryzyko chorób serca u psów?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Amerykańscy lekarze weterynarii zgłaszają coraz więcej przypadków kardiomiopatii rozstrzeniowej, ciężkiej choroby serca, u psów, które nie są do niej predysponowane genetycznie. Specjaliści podejrzewają, że karmy bezzbożowe zwiększają ryzyko chorób serca u psów.
fot. Shutterstock
Soczewica, ciecierzyca czy ziemniaki coraz częściej zastępują w karmach dla psów zboża. Uważa się, że to zdrowsze dodatki. Jednak ostatnio do lekarzy weterynarii w Stanach Zjednoczonych zgłasza się coraz więcej właścicieli, u których podopiecznych – niepredysponowanych do tej choroby genetycznie – stwierdza się kardiomiopatię rozstrzeniową. Amerykańscy specjaliści przypuszczają, że karmy bezzbożowe zwiększają ryzyko chorób serca u psów.
Karmy bezzbożowe zwiększają ryzyko chorób serca u psów
Kardiomiopatia rozstrzeniowa to choroba serca często prowadząca do zastoinowej niewydolności serca. Dochodzi w niej do osłabienia i powiększenia mięśnia sercowego. Objawia się m.in. zmęczeniem, kłopotami z oddychaniem, kaszlem i zasłabnięciami. Nieregularny rytm serca niesie z sobą ryzyko nagłej śmierci. Genetyczną skłonność do zapadania na kardiomiopatię rozstrzeniową zaobserwowano u niektórych dużych ras: dobermanów, dogów, nowofundlandów, wilczarzy irlandzkich i bernardynów.
Jednak na początku tego miesiąca amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) ogłosiła, że sprawdza powiązanie diety bezzbożowej z zachorowaniami na kardiomipatię rozstrzeniową. Wszystko dlatego, że Cardiac Care for Pets, zespół 19 lekarzy weterynarii specjalizujących się w leczeniu chorób kardiologicznych u psów, zgłosił, że pojawiło się dużo przypadków tej choroby u takich ras jak goldern retrievery, labrador retrievery, sznaucery miniaturowe, shih tzu i modne rasy mieszane, takie jak goldendoodle czy labradoodle. Co łączy wymienione rasy? Jedzenie karm, w których stosuje się soczewicę, ciecierzycę czy ziemniaki zamiast dodatku zbóż.
Na taki trop naprowadził nas przypadek dwóch niespokrewnionych sznaucerów, chorych na kardiomiopatię rozstrzeniową. Oba psy jadły tę samą karmę bez dodatku zboża z egzotycznymi produktami dostarczającymi białka – tłumaczy dziennikarzom portalu www.nytimes.com Darcy Adin, lekarz weterynarii specjalizująca się w kardiologii, która wykłada na uniwersytecie stanowym w Północnej Karolinie, na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.
Zespół Darcy Adin udokumentował 36 przypadków zachorowań na kardiomiopatię rozstrzeniową związanych ze sposobem żywienia. Wśród badanych psów były m.in. pudle i jamniki. Jednak specjaliści proszą, by nie panikować. Mnóstwo psów żywionych karmami bezzbożowymi ma się dobrze. Warto jednak mieć to na uwadze i śledzić dalsze badania w kwestii tego, czy karmy bezzbożowe zwiększają ryzyko chorób serca u psów.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined