12.06.2019
Czy golenie psów latem to dobry pomysł na ich schłodzenie?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego golenie psów latem może być szkodliwe? Dowiedz się, jak inaczej zadbać o swojego czworonoga podczas najgorszych upałów!
fot. Shutterstock
Nadeszły prawdziwie letnie upały – temperatura na dworze sięga nawet 35 stopni! Gorąco i silne słońce to poważne ryzyko dla zdrowia czworonogów. Niektórzy opiekunowie puchatych psiaków, chcąc dla nich jak najlepiej, zabierają swoich podopiecznych do groomera, by zgolić większą część ich futra. Czy na pewno im mniej sierści na psie, tym czworonóg lepiej się schłodzi? Dlaczego golenie psów latem to nie najlepszy pomysł i co można zamiast tego zrobić?
Jak działa psie futro?
Wiele ras psów, takich jak husky, malamuty, border collie, labradory czy berneńczyki posiada dwuwarstwowe futro złożone z dwóch rodzajów włosa. Wierzchnia warstwa składa się z twardszych włosów okrywowych, które chronią psiaki przed przemoczeniem podczas deszczu lub śniegu. Druga warstwa to podszerstek – miękkie włosy chroniące psią skórę przed wychłodzeniem i wilgocią. Zimą podszerstek u psa może być tak gruby, że nie sposób „dokopać się” przez niego do skóry zwierzaka. Przy pierwszym wiosennym wzroście temperatur psiaki rozpoczynają gwałtowne zrzucanie podszerstka. Latem futro takich czworonogów składa się głównie z włosów okrywowych, które zapewniają psu izolację od gorąca i chronią delikatną skórę przed poparzeniem słonecznym, odbijając ich promienie.
Golenie psów latem niszczy strukturę ich futra!
Psy posiadające długą, jednowarstwową sierść, która stale rośnie, mogą bez przeszkód być golone. U psów rasy york, chart afgański czy shih-tzu futro odrasta zawsze piękne i gładkie. Jednak golenie psów o dwuwarstwowej sierści może trwale zniszczyć strukturę ich włosa i pozbawić je swoich właściwości!
Po goleniu sierść psa odrasta stosunkowo szybko, ale najpierw rośnie podszerstek, a dopiero w drugiej kolejności – „warstwa wierzchnia”. Włosy okrywowe, które rosną wolniej, muszą więc przebijać się przez gęsty puch, w efekcie czego przestają być gładkie. Wplątują się w podszerstek, przez co na skórze psa powstaje splątana i zupełnie nieprzewiewna warstwa, która nie tylko nie odbija promieni słonecznych, ale wręcz je absorbuje. Brak przepływu powietrza i pochłanianie ciepła przez nagrzany słońcem podszerstek sprawia, że niedawno ogolony pies przegrzewa się dużo szybciej, niż inny zwierzak niemający kontaktu z golarką. Natomiast odsłonięta, delikatna skóra psa wystawiona jest na bezpośrednie działanie słońca i może ulec silnemu poparzeniu.
Nawet po jednorazowym zgoleniu sierść czworonoga z podwójnym włosem może już nigdy nie wrócić do pierwotnego stanu. Stanie się skołtuniona, szorstka i utraci swoje właściwości izolacyjne. Nie tylko nie będzie chronić psiaka przed przegrzaniem – pozbawiona będzie również swoich wodoodpornych właściwości. Natomiast brak przewiewu na skórze może spowodować tworzenie się hot-spotów, grzybicy i podrażnień.
Jak zadbać o sierść psa podczas upałów?
Jeśli golenie psów latem to zły pomysł, to co w takim razie można zrobić, by pomóc czworonogowi? Najlepszym pomysłem będzie sprawienie psu porządnej kąpieli – w domu lub u psiego fryzjera – i intensywne, regularne wyczesywanie podszerstka. W tym celu można udać się z pupilem do groomera lub samodzielnie uzbroić się w szczotkę, trymer lub furminator. Usunięcie martwych włosów sprawi, że do skóry psa docierać będzie więcej powietrza. Natomiast pozostawienie włosów okrywowych w nienaruszonym stanie zapewni psiakowi doskonałą izolację od słońca.
Inne sposoby na letnie upały
Regularne kąpiele i wyczesywanie psa to nie jedyne sposoby, by ulżyć zgrzanemu psu. Pamiętaj, by na każdy letni spacer zabierać ze sobą butelkę wody dla pupila. Unikaj spacerów w godzinach, w których jest najgoręcej i staraj się wybierać trasy jak najbardziej zacienione. Prowadź psiaka po trawniku, by nie narażać poduszek jego łap na kontakt z rozgrzanym chodnikiem i pozwalaj mu moczyć się w jeziorkach lub rzekach. Jeśli twój psiak szczególnie źle znosi wysokie temperatury, możesz zafundować mu matę chłodzącą, a na spacery zakładać kamizelkę chłodzącą.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined