Czym zająć psa, który wymaga pracy i zajęcia umysłowego?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nuda może powodować u niektórych ras psów frustrację i problemy behawioralne. Czym zająć psa, który wymaga pracy i stymulacji umysłowej?
fot. Shutterstock
Nie wszystkie domowe czworonogi to kanapowe leniuchy. Wiele ras psów stworzonych zostało do konkretnych zadań, takich jak polowanie, stróżowanie czy obrona opiekuna. Pozbawienie wyhodowanego do pracy psa ciekawego zajęcia może poważnie odbić się na jego psychice. Czym zająć psa, by zapewnić mu aktywność odpowiednią dla jego rasy? Sprawdź nasze propozycje pracy dla owczarków, psów myśliwskich i stróżujących!
Jakie psy potrzebują zajęcia intelektualnego?
Większości psów do pełni szczęścia wystarczą aktywne, ciekawe spacery w towarzystwie ukochanego opiekuna, spotkania z innymi czworonogami i leniwe wylegiwanie się na kanapie. Jednak nie wszystkie zwierzaki zadowolą się tak beztroskim życiem! Wśród psów istnieje bowiem wiele ras, które stworzone zostały do czegoś więcej niż towarzystwa. Do czworonogów wymagających pracy i interesującego zajęcia angażującego psa nie tylko fizycznie, ale także psychicznie należą przede wszystkim:
- stosunkowo duże, lekkie, niezwykle sprawne i wytrzymałe owczarki (takie jak owczarek niemiecki, malinois, owczarek holenderski, beauceron czy biały owczarek szwajcarski, których dawna i obecna użytkowość obejmowała nie tylko pilnowanie stada owiec, ale także obronę opiekuna czy pracę w służbach mundurowych),
- średniej wielkości, zwinne, niezłomne i aktywne psy pasterskie (w tym border collie, owczarek australijski, australian cattle dog i polski owczarek nizinny, stworzone do zaganiania owiec i bydła),
- przeróżne psy myśliwskie, czyli psy o silnym instynkcie łowieckim i niezwykłej kondycji fizycznej, stworzone do ścisłej współpracy z człowiekiem lub samodzielnych polowań,
- niektóre psy obronne, takie jak rottweiler, czarny terier, hovawart czy doberman, których zadaniem była przede wszystkim aktywna obrona opiekuna i jego mienia.
Niestety wielu opiekunów psów decydujących się na zakup szczeniaka którejś z tych ras nie zdaje sobie sprawy z potrzeb swojego pupila. Niezapewnienie aktywnemu, stworzonemu do pracy owczarkowi czy psu myśliwskiemu odpowiedniego zajęcia szybko odbija się na psychice czworonoga. Znudzone i zmuszone do leniwego trybu życia psy nie mają okazji do wykorzystania nadmiaru swojej energii. Stają się przez to sfrustrowane, a nieraz także reaktywne i agresywne. Niestety w wielu przypadkach sama aktywność fizyczna, taka jak długie spacery, bieganie za piłką czy przy rowerze nie wystarczy, by zaspokoić psychiczne potrzeby psa pracującego. Czym zająć takiego psa, by był szczęśliwy i spełniony?
Czym zająć psa, który potrzebuje pracy?
Najodpowiedniejszym zajęciem dla psa pracującego będzie zaproponowanie mu aktywności, do której został pierwotnie stworzony. Jednak nie każdy opiekun psa chce lub może utrzymywać stado owiec lub bydła, zabierać psa na polowanie czy zapewnić mu rozległy teren do patrolowania. Na szczęście istnieje wiele zajęć, które mogą zastąpić pracę, jaką pierwotnie wykonywały domowe czworonogi!
Psie sporty dla aktywnych psów pracujących
Wśród ciekawych zajęć dla psów pracujących znajdują się przede wszystkim rozmaite sporty kynologiczne, takie jak agility, obedience czy pasienie, które wymagać będą od zwierzaka zarówno ścisłej współpracy z opiekunem i ogromnego skupienia, jak i dobrej kondycji fizycznej oraz zwinności. Sprawdzą się więc przede wszystkim w przypadku owczarków i psów zaganiających. Psom stworzonym do obrony zaproponować można szkolenie IPO, które wymagać będzie od nich nie lada posłuszeństwa i nauczy je kontrolowania swoich popędów. Również niektóre psy myśliwskie sprawdzą się w tego typu sportach.
Czym zająć psa, który jest starszy lub chory?
Doskonałym zajęciem dla każdego psa potrzebującego pracy – owczarka, psa zaganiającego, myśliwskiego czy obronnego – jest także nosework i tropienie użytkowe. Obydwa te sporty wymagają od psa intensywnej analizy odczuwanych zapachów i niezwykle angażują jego umysł, równocześnie nie obciążając go fizycznie. Są więc doskonałym zajęciem zarówno dla zdrowych i aktywnych psów, jak i starszych czworonogów, które wymagają pracy, jednak cierpią na przeróżne dolegliwości, takie jak dysplazja czy spondyloza, ograniczające ich aktywność fizyczną.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined